در ســال ۱۹۹۹ بیل گیتس کتابی با عنوان «کسب و کارها @ سرعت اندیشه» نوشت و در آن ۱۵ پیش‌بینی در مورد آینده‌ی فناوری ارائه کرد که شاید قبلا برخی از آن‌ها چندان منطقی به نظر نمی‌رسیدند. 

در ادامه با توما همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر ۱۵ پیش‌بینی گیتس که حدود ۲۰ ســال قبل بیان شده‌اند و حالا تقریبا همه‌ی این پیش‌بینی‌ها به حقیقت پیوسته‌اند.

۱: وب‌سایت‌های مقایسه‌ی قیمت

5211b4de 0aa5 4f84 ab84 db263b345b57 ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

پیش‌بینی گیتس: «سرویس‌های خودکار مقایسه‌ی قیمت در آینده توسعه داده خواهند شد. این سرویس‌ها به کاربران اجازه می‌دهند قیمت محصولات مورد نظرشان را از وب‌سایت‌های مختلف مشاهده کنند و بدین ترتیب ارزان‌قیمت‌ترین گزینه را بیابند.» 

آنچه امروز می‌بینیم: شما می‌توانید به‌راحتی اسم هر محصولی را در گوگل یا آمازون جستجو کنید و قیمت‌های مختلف را برای همان کالا مشاهده کنید. وب‌سایت‌هایی مثل نکس‌تگ (NexTag) و پرایس‌گربر (PriceGrabber) دقیقا برای مقایسه قیمت کالاها ساخته شده‌اند.

۲: دستگاه‌های موبایل

ec1e61f2 c106 4536 a741 5e428b498ce1 ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

پیش‌بینی گیتس: «افراد دستگاه‌های کوچکی با خود حمل خواهند کرد که به آن‌ها اجازه می‌دهند به‌طور دائم با دیگران در ارتباط باشند و کسب و کارهای الکترونیکی‌شان را در هر جایی انجام دهند. کاربران با اســتفاده از این دستگاه‌ها خواهند توانست اخبار را مرور کنند، پروازهای خود را بررسی کنند، اطلاعاتی در مورد بازارهای مالی به دست بیاورند و کارهایی از این قبیل را انجام دهند.» 

آنچه امروز می‌بینیم: گوشی‌های هوشمند و حالا ساعت‌های هوشمند تمام این کارها را انجام می‌دهند.

۳: پرداخت‌های لحظه‌ای و تأمین مالی آنلاین، مراقبت‌های بهداشتی بهتر از طریق وب 

3cbd93a7 2a9d 4093 8ed9 2d13e17f71c3 ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

پیش‌بینی گیتس: «مردم می‌توانند از طریق اینترنت قبض‌های خود را پرداخت کنند، بر منابع مالی خود نظارت داشته باشند و با توما خود ارتباط برقرار کنند.» 

آنچه امروز می‌بینیم: تکنولوژی موفق نشده آن‌طور که سرویسی مثل اوبر صنعت حمل و نقل را تغییر داد، حوزه‌ی مراقبت‌های بهداشتی را تغییر دهد؛ اما ساخته شدن وب‌سایت‌هایی مثل زوک‌داک (ZocDoc) باعث شده اســت کاربران بتوانند پزشک مورد نظر خود را راحت‌تر پیدا کنند و حتی وقت ویزیت از وی بگیرند. اســتارتاپ‌هایی مثل وان مدیکال و فوروارد نیز تلاش می‌کنند با ارائه‌ی داده‌های مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی، ماهیت مکانی مطب توما را تغییر دهند. علاوه بر این امروزه می‌توان از وب‌سایت‌هایی مثل لندینگ کلاب پول قرض کرد و از طریق سرویس‌هایی چون پی‌پال و Venmo به‌راحتی وجه آنلابن پرداخت یا دریافت کرد.

۴: دستیارهای شخصی و اینترنت اشیاء

126c4cd0cd821426cfb2e1768921e69b XL ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

پیش‌بینی گیتس: «دستیارهای شخصی توسعه خواهند یافت. این دستیارها تمامی دستگاه‌های شما را با طریقهی هوشمند به یکدیگر مرتبط و با هم یکپارچه‌سازی می‌کنند. فرقی نمی‌کند که در محیط کار باشید یا در خانه؛ زیرا این دستیارهای شخصی امکان تبادل اطلاعات را فراهم می‌کنند. دستیارهای شخصی ایمیل‌ها و اطلاع‌رسانی‌های شما را بررسی و اطلاعات مورد نیازتان را ارائه خواهند کرد. همچنین می‌توانید هنگام مراجعه به فطریقهگاه‌ها اعلام کنید که قصد پخت چه غذایی دارید و سپس دستیار شخصی لیستی از مواد مورد نیاز را به شما پیشنهاد خواهد داد. این دستیارها با سایر دستگاه‌هایی که خریداری کرده‌اید هماهنگ خواهند شد و امکان تنظیم خودکار کارهایی که قصد انجام دادنشان دارید، فراهم خواهند کرد.» 

آنچه امروز می‌بینیم: دستیار صوتی گوگل که روی گوشی‌های موبایل اجرا می‌شود، کار خود را در این حوزه با قدرت زیادی آغاز کرده اســت. علاوه بر این محصولاتی مثل ترموستات هوشمند نست، اطلاعات روزانه و عادات شما را یاد می‌گیرند و بدین ترتیب دمای خانه‌‌تان را به‌صورت خودکار و برحسب عادت شما تنظیم خواهند کرد. افزون بر این تعداد زیادی دستگاه مجهز به دستیار هوشمند شخصی به بازار عرضه شده‌اند که از جمله می‌توان به آمازون اکو و گوگل هوم اشاره کرد. این محصولات می‌توانند ایمیل‌های شما را بخوانند، موسیقی مورد نظرتان را پخش کنند یا دستور پخت غذای مورد علاقه‌‌تان را برایتان بخوانند.

۵: نظارت آنلاین بر خانه

1e0dec75 ee05 401f b1a6 296f89c26fca ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

پیش‌بینی گیتس: «شما می‌توانید یک ویدیو دائمی از محیط خانه‌ی خود مشاهده کنید و در این شرایط هنگامی که در خانه نباشید، از مراجعه افراد به منزلتان آگاه خواهید شد.» 

آنچه امروز می‌بینیم: گوگل مدتی قبل دراپ‌کم را با پرداخت مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار خریداری کرده اســت. دراپ‌کم سازنده‌ی دوربین‌های نظارتی خانگی اســت. اما این فقط آغاز کار بود. رینگ هم‌اکنون دوربین‌های بسیار خوبی تولید می‌کند که به شما اجازه می‌دهند ببینید چه کسی پشت در منزلتان اســت. دوربین‌های مثل PetCube نیز امکان کنترل یک لیزر را با اســتفاده از دوربین به شما می‌دهند و به این طریق می‌توانید هنگامی که در منزل نیستید، با حیوانات خانگی خود بازی کنید.

۶: رسانه‌های اجتماعی

44f437eb02653a00f4fdad5bed9e7d5d XL ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

پیش‌بینی گیتس: «وب‌سایت‌های خصوصی برای ارتباط شما با دوستان و خانواده‌تان رایج خواهند شد. این نوع وب‌سایت‌ها امکان چت و تنظیم قرارهای ملاقات را هم ارائه خواهند کرد.» 

آنچه امروز می‌بینیم: در حال حاضر بیش از ۲ میلیارد نفر از شبکه‌ی اجتماعی فیسبوک برای برقراری ارتباط و تنظیم قرارهای ملاقات با دوستان و خانواده اســتفاده می‌کند. علاوه بر این نباید شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌هایی مثل اسنپ‌چت، اینستاگرام، واتساپ و مسنجر فیسبوک را فراموش کنیم. همچنین تعداد بسیار زیادی شبکه‌ی اجتماعی کوچک دیگر وجود دارند که این پیش‌بینی گیتس را به‌طور کامل پوشش می‌دهند.

۷: پیشنهادات تبلیغاتی خودکار

5c8ad0b4 5916 4844 b0bc 57a1c1d4ebbd ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

پیش‌بینی گیتس: «نرم‌افزارهایی توسعه داده خواهد شد تا در مواقعی که برای رفـــــتن به یک سفر برنامه‌ریزی کرده‌اید، با اســتفاده از اطلاعات موجود، فعالیت‌های محلی مقصدتان را پیش‌بینی کنند. این نوع نرم‌افزارها می‌توانند فعالیت‌ها، تخفیف‌ها، پیشنهادها و قیمت‌های پایین‌ را مطابق نیازهای شما ارائه دهند.» 

آنچه امروز می‌بینیم: وب‌سایت‌های مسافرتی مثل اکسپدیا و کایاک بر حسب اطلاعات خرید‌های قبلی مشتریان، پیشنهاداتی به آن‌ها ارائه می‌کنند. گوگل و فیسبوک می‌توانند تبلیغاتی بر حسب موقعیت مکانی و علایق کاربران ارائه دهند. Airbnb به افراد اجازه می‌دهد به‌جای رفـــــتن به هتل در خانه‌ها اقامت داشته باشد. این سرویس نکاتی خاص و ویژه‌ی مقصد سفرتان پیشنهاد می‌دهد تا بتوانید در آنجا همانند افراد محلی زندگی کنید.

۸: وب‌سایت‌های گفتگوی زنده‌ی ورزشی

65dc8434 d8dd 4d2e a726 ccec27d13319 ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

پیش‌بینی گیتس: «سرویس‌هایی ارائه خواهند شد که هنگام تماشای رقابت‌های ورزشی به کاربران اجازه می‌دهند در مورد آنچه در حال روی دادن اســت به بحث و تبادل‌ نظر بپردازند و رأی خود را در مورد برنده شدن تیم مورد علاقه‌شان ثبت کنند.» 

آنچه امروز می‌بینیم: بسیاری از رسانه‌های اجتماعی چنین قابلیتی در اختیار کاربران قرار می‌دهند و در این بین توییتر یکی از بهترین گزینه‌های موجود اســت. این شبکه‌ی اجتماعی حتی برخی از رقابت‌های ورزشی را به‌صورت زنده اســتریم می‌کند. افزون بر این می‌توانید در وب‌سایت‌های ورزشی مختلف چون ESPN در مورد رقابت‌های مورد نظر خود، نظرات‌ لحظه‌ای ارســال کنید.

۹: تبلیغات هوشمند

b8264989 16d3 4081 86d1 0e65dab275f4 ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

پیش‌بینی گیتس: «تبلیغات هوشمند در دستگاه‌های مختلف نمایش خواهد یافت. سرویس‌های تبلیغاتی از روند خریدهای شما آگاهی خواهند داشت و تبلیغاتی سازگار با ترجیحات و سلیقه‌تان به شما نمایش داده می‌شود.» 

آنچه امروز می‌بینیم: کافی اســت نگاهی به تبلیغات فیسبوک و گوگل داشته باشید؛ این آینده‌ی بسیاری از سرویس‌های تبلیغاتی آنلاین خواهد بود که در آن تبلیغ‌دهندگان می‌توانند بر اساس نیاز خود یک دسته‌ی خاص از کاربران را برای دیدن آگهی‌هایشان انتخاب کنند.

۱۰: لینک به وب‌سایت‌ها در حین تماشای برنامه زنده‌ تلویزیونی

 ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

پیش‌بینی گیتس: «پخش‌کننده‌های تلویزیون، لینک‌ها و محتوایی از وب‌سایت‌های مرتبط با آنچه در حال تماشای آن هستید ارائه خواهند کرد.» 

آنچه امروز می‌بینیم: می‌توان گفت هم‌اکنون تقریبا در تمام تبلیغات تلویزیونی یک وب‌سایت به کاربران نمایش داده می‌شود تا برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنند. علاوه بر این در برخی از آگهی‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی، از کد QR، حساب کاربری توییتر یا اسنپ‌چت نیز برای ارائه اطلاعات بیشتر به تماشاگران اســتفاده می‌شود. امروزه دیدن برنامه‌های تلویزیونی‌ که وب‌سایت نداشته باشد بسیار نادر اســت.

۱۱: بردهای گفتگوی آنلاین

1d4372ba 1715 4d34 914b 38ba8a6bc466 ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

یش‌بینی گیتس: «ساکنان شهرها و کشورها می‌توانند در وب‌سایت‌های گفتگوی آنلاین در مورد مباحث مختلف مثل سیاســت‌های محلی، برنامه‌های شهری و … با دیگران به بحث بپردازند.» 

آنچه امروز می‌بینیم: بسیاری از وب‌سایت‌های خبری در زیر هر مقاله، مکانی برای بحث و گفتگوی زنده بین کاربران در نظر گرفـــــته‌اند. علاوه بر این انجمن‌های گفتمان آنلاین زیادی وجود دارند که به کاربران اجازه می‌دهند بحث‌هایی در مورد موضوعات مورد نظر خود ایجاد و پاسخ کاربران دیگر را دریافت کنند. توییتر و فیسبوک نقش بسیار حیاتیی در انقلاب‌های سیاسی لیبی، مصر و تونس ایفا کرده‌اند.

۱۲: وب‌سایت‌های مبتنی بر علایق

پیش‌بینی گیتس: «جوامع آنلاین تحت تأثیر موقعیت مکانی شما قرار نخواهند گرفـــــت. این‌ جوامع در واقع تحت تأثیر علایق شما خواهند بود.» 

آنچه امروز می‌بینیم: انواع وب‌سایت‌های خبری و جوامع آنلاین بر موضوعات خاصی تمرکز کرده‌اند. بسیاری از وب‌سایت‌های خبری دامنه‌ی فعالیت خود را به‌صورت عرضی گسترش داده‌اند تا بدین ترتیب در هر دسته‌بندی زیرشاخه‌های بیشتری پوشش داده شوند. Reddit یک‌ مثال بسیار خوب از وب‌سایت‌هایی اســت که به چند زیرشاخه جداگانه تقسیم شده اســت و به‌جای تمرکز بر موقعیت مکانی کاربران، بر علایق آن‌ها توجه دارد.

۱۳: نرم‌افزار مدیریت پروژه

389feec5 91c1 468a a799 4c87daa24a2e ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

پیش‌بینی گیتس: «مدیران پروژه که به دنبال جمع‌آوری یک تیم هستند، می‌توانند در فضای آنلاین پروژه‌ی خود را شرح بدهند و سپس برای حضور در آن تیم پیشنهاداتی از گزینه‌های در دسترس و واجد شرایط دریافت و در نهایت افراد مورد نظر را برای رفع نیازهای تیم انتخاب کنند.» 

آنچه امروز می‌بینیم: تعداد زیادی نرم‌افزار وجود دارند که انقلابی در طریقه اســتخدام، شکل تیم‌ها و اختصاص کارها به دیگران ایجاد کرده‌اند.

۱۴: اســتخدام آنلاین

8464eb31 284d 42e9 9a78 9406d39f816d ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

پیش‌بینی گیتس: «افراد می‌توانند بر حسب علایق، نیازها و مهارت‌های خود، در فضای آنلاین به دنبال موقعیت‌های شغلی متناسب با شخصیتشان جستجو کنند.» 

آنچه امروز می‌بینیم: وب‌سایت‌هایی مثل لینکداین به کاربران اجازه می‌دهند رزومه‌های کاری خود را آپلود کنند و بر اساس علایق و نیازهای شخصی، شغل موردنظرشان را پیدا کنند. کارفرمایان نیز در این وب‌سایت می‌توانند بر حسب مهارت‌های خاص مورد نیاز خود، افراد متخصص را پیدا و آن‌ها را اســتخدام کنند.

۱۵: نرم‌افزار جامع تجاری

eafc34cc 8b70 4c4e 93f2 7dd57fa2fe94 ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند

پیش‌بینی گیتس: «شرکت‌ها قادر خواهند بود مشاغل خاصی را پیشنهاد دهند؛ خواه این شغل مربوط به یک پروژه‌ی ساختمانی باشد یا تولید یک فیلم یا حتی یک کمپین تبلیغاتی. برخی از شرکت‌های بزرگ گاهی با شرایطی غیر معمول مواجه می‌شوند که واگذاری اقدامات لازم برای گذر از چنین شرایطی به منابع کاری خارج از شرکت، از نظر اقتصادی برای این نوع کمپانی‌ها به‌صرفه‌تر اســت.» 

آنچه امروز می‌بینیم: بسیاری از نرم‌افزارهای تجاری کنونی بر جنبه‌ی اجتماعی تمرکز کرده‌اند؛ بنابراین کاربران با دیگر کسب و کارها ارتباط برقرار می‌کنند و این مکالمات می‌توانند سنگ بنای آغاز پروژه‌های بزرگ‌تر شومد. وب‌سایتی مانند آپ‌ورک هم‌اکنون کسب و کارهای بزرگ را با طریقهی ساده به نیروی کار برون شرکتی از جمله طراحان، نویسندگان و مهندسان مرتبط کرده اســت.

نظر شما در مورد این پیش‌بینی‌های بیل گیتس چیست؟

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ۱۵ پیش بینی بیل گیتس در ســال ۱۹۹۹ که به حقیقت پیوسته‌اند اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما