گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس سامسونگ که در جریان رویدادی اختصاصی در تعطیلات ســال ۹۶ شمسی رونمایی شدند، از ویژگی‌های جدیدی برای هویت سنجی کاربران بهره می‌برند. سامسونگ علاوه بر اینکه طریقه‌های قدیمی و متداولی چون وارد کردن پین، رمز عبور، الگوی مخصوص اندروید و سنسور اثر انگشت را با گلکسی اس ۸ در اختیار کاربران قرار می‌دهد، دو امکان جدید نیز برای هویت سنجی به نسل جدید پرچم‌داران ســال ۲۰۱۷ خود اضافه کرده اســت.

وجود حسگر عنبیه باعث شده اســت کاربران بتوانند با بهره‌گیری از این سنسور و الگوی منحصربه‌فرد عنبیه‌ی چشم، اقدام به عبور از مرحله‌ی امنیتی گوشی کنند و بدون نیاز به وارد کردن اطلاعات یا قرار دادن انگشت روی محلی خاص، به‌راحتی از گوشی هوشمند خود اســتفاده کنند. اما این تنها طریقه جدید اضافه‌شده نیست؛ چرا که باید به قابلیت تشخیص چهره‌ی کاربر نیز اشاره کرد. هرچند تشخیص چهره در دنیای فناوری یک قابلیت قدیمی به‌حساب می‌آید؛ اما به‌صورت محدود در گوشی‌های هوشمند مورد اســتفاده قرار گرفـــــته اســت.

741cb286 f1ad 4bdc 9671 dc1711cd358c نگاهی به طریقه‌های هویت سنجی گلکسی اس 8؛ حسگر عنبیه و تشخیص چهره

مقاله‌های مرتبط:

گوگل در ســال ۲۰۱۱ پشتیبانی از قابلیت تشخیص چهره را در شماری از گوشی‌های هوشمند سری نکسوس نظیر گلکسی نکسوس و شمار دیگری از گوشی‌ها اضافه کرد؛ اما به دلیل عملکرد ضعیفی که این قابلیت به‌نمایش گذاشت، دیگر شاهد اســتفاده از آن‌ها نبودیم.

دلایل متعددی باعث شدند اســتفاده از قابلیت تشخیص چهره در گوشی‌های هوشمند به دست فراموشی سپرده شود؛ اما می‌توان از بین آن‌ها دو گزینه را اصلی‌ترین دلایل اســتقبال نشدن از قابلیت یادشده دانست: با وجود اینکه از ســال‌های گذشته همواره اغلب گوشی‌ها از وجود دوربین سلفی بهره می‌برند؛ اما ضعف سنسور مورد اســتفاده در دوربین سلفی باعث شده بود این دوربین در همه‌ی شرایط عملکرد خوبی از خود نشان ندهد و در نتیجه نتواند آنچنان که باید خوب عمل کند.

دلیل دوم را باید ظهور فناوری‌هایی همچون اســتفاده از سنسور اثر انگشت دانست که تقریبا سایر طریقه‌های هویت سنجی را برای یک تا دو ســال به حاشیه راند. امروزه تقریبا در هیچ‌کدام از گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار، محدودیت کیفیت پایین دوربین سلفی وجود ندارد و کمپانی‌ها نیز به دنبال ایجاد طریقه‌های جدیدی برای باز کردن قفل گوشی‌ها هستند، از این‌رو شناسایی چهره دوباره وارد گوشی‌هایی نظیر گلکسی اس ۸ شده اســت.

سرعت سنسور عنبیه گلکسی اس ۸ در مقایسه با گلکسی نوت ۷ بسیار بهتر شده اســت

سامسونگ سنسور عنبیه را برای نخستین بار به همراه فبلت گلکسی نوت ۷ معرفی کرد. وجود سنسور تشخیص عنبیه، طریقه جدیدی در اختیار کاربران قرار می‌داد تا با اســتفاده از آن، اقدام به رمزگشایی گوشی خود کنند، با این حال متأسفانه گلکسی نوت ۷ به محصولی نافرجام بدل شد و کره‌ای‌‌ها به دنبال دردسرات به وجود آمده، تولید آن را متوقف کردند. سامسونگ یک بار دیگر، سنسور عنبیه را با گلکسی اس ۸، پرچم‌دار ســال ۲۰۱۷ خود در اختیار کاربران قرار داد؛ البته سنسور یادشده با نمونه‌ی به‌کاررفـــــته در گلکسی نوت ۷ یکسان نیست و عملکرد آن بهبود قابل توجهی نسبت به گذشته داشته اســت.

4d59ebbb fef3 4a9d b08d dd2100128af4 نگاهی به طریقه‌های هویت سنجی گلکسی اس 8؛ حسگر عنبیه و تشخیص چهره

اگرچه عملکرد سنسور عنبیه‌ی به‌کاررفـــــته در گلکسی نوت ۷ گاهی اوقات با تأخیرهای آزاردهنده‌ای همراه بود؛ اما نمونه‌ای که سامسونگ در گوشی‌های گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس به‌ کار برده اســت، به‌طور قابل توجهی سریع عمل می‌کند؛ به‌طوری‌ که به‌جرئت می‌توان بهبود سرعت عملکرد سنسور عنبیه را شاخص‌ترین تغییر صورت گرفـــــته در این ماژول دانست.

کره‌ای‌ها در گوشی‌های گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس، شناسایی عنبیه‌ی کاربر را بر عهده‌ی سنسور مادون قرمز (اینفرارد) و سنسور دوربین سلفی گذاشته‌اند؛ از این‌ رو اســت که زمان بسیار کمتری برای انجام کل فرایند تشخیص عنبیه‌ی کاربر صرف می‌شود. بهبود عملکرد دوربین سلفی در محیط‌های کم‌نور نیز در افزایش سرعت شناسایی کاربر از طریق عنبیه‌ی وی چندان بی‌تأثیر نبوده اســت.

همان‌طور که اشاره کردیم در کنار سنسور عنبیه، امکان شناسایی کاربر از طریق چهره نیز وجود دارد. در طریقه تشخیص چهره از دوربین سلفی برای ثبت عــکس چهره‌ی کاربر و مقایسه‌ی ویژگی‌های برجسته با عــکس کاربر اســتفاده می‌‌شود و به این ترتیب، چهره‌ی کاربر شناسایی می‌شود و در صورت شناسایی نشدن، از ورود شخص به محیط رابط کاربری گوشی جلوگیری می‌شود. سرعت طریقه تشخیص چهره نیز در گوشی‌های هوشمند گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس به‌واسطه‌ی وجود سنسور دوربین سلفی بهتر و همچنین تراشه‌ی قدرتمند اکسینوس ۸۸۹۵ یا اسنپدراگون ۸۳۵ که قدرت پردازش عــکــس هـا بالایی دارند، بسیار بهتر از گذشته شده اســت. هرچند این طریقه سریع‌تر اســت؛ اما بسیاری از کارشناسان اســتفاده از آن را پیشنهاد نمی‌کنند، چرا که امنیت بسیار پایین‌تری در مقایسه با سایر طریقه‌های امنیتی برای شناسایی کاربر دارد، به‌طوری‌ که حتی خود سامسونگ نیز این طریقه را نامطمئن‌تر از به‌کارگیری پین، رمز عبور یا وارد کردن الگو می‌داند.

شما کدام‌یک از طریقه‌های تشخیص هویت کاربران در گوشی‌های هوشمند گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس را ترجیح می‌دهید؟

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته نگاهی به طریقه‌های هویت سنجی گلکسی اس ۸؛ حسگر عنبیه و تشخیص چهره اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما