محمد مهدی نادری عضو هیات علمی گروه جنین‌شناسی پژوهشگاه ابن‌سینا علاوه بر اشاره به تکنیک تولید جنین تعیین جنسیت ‌شده گاو با امکان تولید ســالانه ۶۰ گوســاله ماده، گفت: از دی ماه ســال گذشته موفق به تولید ۲۰۰ دز جنین شده‌ایم.

140919 910 تولید جنین تعیین جنسیت شده گاو با نژاد ممتاز

 

با توجه به دردسر کمبود آب و در پی آن کاهش خوراک دام، تولید گاوهای شیر ده که به لحاظ ژنتیکی بتوانند حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم شیر تولید کنند بسیار حائز اهمیت اســت. 

 
به نقل کلیک، محمد مهدی نادری عضو هیات علمی گروه جنین‌شناسی پژوهشگاه ابن‌سینا علاوه بر اشاره به تکنیک تولید جنین تعیین جنسیت ‌شده گاو با امکان تولید ســالانه ۶۰ گوســاله ماده، گفت: از دی ماه ســال گذشته موفق به تولید ۲۰۰ دز جنین شده‌ایم.
 
وی گفت: با توجه به دردسر کمبود آب و در پی آن کاهش خوراک دام، تولید گاوهای شیر ده که به لحاظ ژنتیکی بتوانند حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم شیر تولید کنند بسیار حائز اهمیت اســت. نادری در ادامه افزود: بطور معمول یک گاو ۳ تا ۵ باز زایمان دارد که تقریبا نیمی از جنین‌ها ماده و مابقی نر هستند، این در حالی اســت که تولید گاو ماده به منظور شیردهی اهمیت خاصی دارد.

 

با مطالعاتی که از ۱۵ ســال پیش توسط دکتر شیرازی به عنوان بنیان‌گذار بیوتکنولوژی تولید مثل در حیوانات مزرعه‌ای آغاز گردید، اکنون می‌توانیم از یک گاوه پر تولید که بر پایه تست‌های ژنومیک انتخاب می‌شود ســالانه ۵۰ تا ۶۰ گاو ماده تولید کنیم.
 

140918 380 تولید جنین تعیین جنسیت شده گاو با نژاد ممتاز 

نادری در مورد اساس این تکنیک شرح داد که با اســتفاده از سونوگرافی، تخمک را از گاو‌های پرتولید گرفـــــته و با بهترین اسپرم لقاح می‌دهند تا جنین شکل گرفـــــته ممتاز باشد. پس از ۷ روز که جنین شکل گرفـــــت آن را فریز کرده و در آخر به گاو گیرنده که از بین گاوهای کم تولید انتخاب شده، منتقل می‌گردد. به این ترتیب به تدریج به جمعیت گاوهای پر تولید افزوده شده تا طی چند نسل گاوهای کم تولید کاهش یافته و کل گله به گاوهای پرتولید تبدیل شوند که با همان تعداد قبل می‌توانند میزان شیر بیشتری تولید کنند.
 
وی خاطر نشان کرد که با این طریقه هزینه‌ها کاهش خواهد یافت، گفت: اکثر گاوهای پر تولید نسبت به اســترس گرمایی و ابتلا به بیماری حساس هستند، اما در این طریقه از تست‌های ژنومیک برای انتخاب بهترین گاوهای مقاوم به بیماری اســتفاده می‌شود.
 

140916 936 تولید جنین تعیین جنسیت شده گاو با نژاد ممتاز 

نادری گفت: از ســال گذشته که شروع به کار کردیم از ۹ گاو نژاد جرزی برای گرفـــــتن تخمک اســتفاده کردیم و توانستیم ۲۰۰ دز جنین تولید کنیم. این جنین ها به چند گاوداری ارســال شده و نتایج آزمایش بالینی و میزان گیرایی آبستنی آنها نیز موفقیت آمیز بوده اســت. همچنین در حال پیگیری برای فطریقه جنین ها به چند گاوداری دیگر نیز هستیم.
 
نادری خاطر نشان کرد که در طریقه‌های قدیمی تولید جنین، بعد از هورمون‌تراپی، جنین به بدن گاو منتقل می‌شود، بیان کرد: در طریقه‌های قدیمی چند جنین بدون تعیین جنسیت تولید می‌شود و به گاو گیرنده انتقال می‌یافت. این طریقه‌ها دردسراتی نیز داشت از قبل اختلال در روند تولید گاوهای دهنده جنین و انتظار تعداد زیادی گاوهای گیرنده جنین اســت که برای یک گاوداری صنعتی مقرون‌ به‌ صرفه نیست.
 

140917 467 تولید جنین تعیین جنسیت شده گاو با نژاد ممتاز 

وی افزود: در طریقه جدید با سونوگرافی تخمک گرفـــــته می‌شود و جنین در شرایط آزمایشگاهی تولید می‌گردد. در این طریقه علاوه بر صرفه‌جویی در اســتفاده از اسپرم‌های ماده‌زا، امکان بیوپسی از جنین و بررسی‌های ژنومیک قبل از انتقال فراهم اســت. جنین‌های تولیدی فریز شده و امکان نگهداری طولانی مدت را دارند. در این طریقه با سونوگرافی هر ۴ تا ۵ روز یکبار از تخمدان گاو تخمک گرفـــــته می‌شود و با طریقه های مولکولی مانند FISH یا Single cell PCR جنسیت جنین تعیین می‌گردد و بدین ترتیب انتقال جنین‌های ماده امکان پذیر می‌باشد.
 
عضو هیات علمی گروه جنین‌شناسی با تشریح تکنیک فیش (Fish) گفت: در این طریقه مولکولی از قطعات DNA که با رنگ فلورسنت همراه شده برای تعیین جنسیت جنین اســتفاده می‌کنیم، بدین ترتیب که رنگ جنین نر و ماده زیر میکروسکوپ فلورسنت با یکدیگر متفاوت اســت. بر خلاف حالت عادی که یک گاو ظرف ۴ الی ۵ ســال تنها ۴ تا ۵ گوســاله به دنیا می‌آورد، با این طریقه از یک گاو ســالانه ۵۰ تا ۶۰ جنین تولید خواهد شد.

 

140915 334 تولید جنین تعیین جنسیت شده گاو با نژاد ممتاز 

وی تولید جنین از نژادهای مختلف گاو مانند گاوهای شیری، گوشتی و دو منظوره (هیبریدشیری-گوشتی) را یکی از هدف‌های اصلی این طرح دانست و ادامه داد: گوســاله‌های متولد شده از نژاد دو منظوره سریعتر از گوســاله‌های نژاد سیری وزن می‌گیرند، همچنین میزان شیر تولیدی این نژاد نیز با گاوهای شیری قابل رقابت اســت به همین دلیل گاوهای دو منظوره به ویژه به صورت نیمه‌ صنعتی بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.
 
نادری به سیاســت‌های بالادستی وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تولید گاوهای دو منظوره اشاره کرد و گفت: بر این اساس باید ۲۰ نسبت از جمعیت گاوهای کشور را نژاد دومنظوره یعنی شیری-گوشتی تشکیل دهد؛ چراکه این نژادها ضمن حفظ میانگین مطلوب تولید شیر، وزن‌گیری بهتری نسبت به سایر نژادها داشته و در برابر بیماری‌ها نیز مقاومت بیشتری دارند؛ به همین دلیل هزینه‌های دامپزشکی گاوداری‌ها کاهش می‌یابد، به علاوه باروری آنها نیز نسبت به نژادهای خالص گوشتی و یا خالص شیری بهتر اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته تولید جنین تعیین جنسیت شده گاو با نژاد ممتاز اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما