خبرگزاری ایسنا: یکســال از مرگ بحث‌برانگیز “کیارستمی” گذشت و علت فوت او همچنان معماســت!

 “عباس کیارستمی” اسفند ماه ۹۴ به دلیل دردسرات روده‌ای در بیمارستان جم بستری و در سرویس جراحی قرار می‌گیرد و پس از چهار مرحله عمل جراحی و ترخیص از بیمارستان در تاریخ ۷  اردیبهشت ماه ۹۵، مجددا در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۹۵ در بیمارستان مذکور بستری و ۱۳ اردیبهشت ماه ۹۵  ترخیص شد.

وی علیرغم مخالفت‌های وزیر بهداشت با انتقالش به خارج از کشور، اما به دنبال عدم بهبودی، جهت ادامه درمان به کشور فرانسه رفـــــت و نهایتا هم در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۹۵ در پاریس فوت کرد.

1305973 344 یکســال ابهام در پرونده پزشکی «کیارستمی»

از همان زمان بحث خطا و در مواردی هم قصور پزشکی مطرح شد و پرسش‌های زیادی را در افکار عمومی ایجاد کرد؛ به طوری که شمار زیادی از مردم، هواداران وی و همچنین شماری از هنرمندان اعتراض‌شان را در شبکه‌های اجتماعی با هشتک خطای پزشکی به اشتراک گذاشتند و به این ترتیب کمپین پیگیری روند درمان مرحوم کیارستمی در ایـــران و فرانسه و البته با تمرکز بیشتر بر اقدامات درمانی ایـــران، همچنان فعال اســت.

در هر حال بنا به دستور وزیر بهداشت کمیته‌ای ویژه متشکل از حدود ۴۰ تن از اساتید و پیشکسوتان گروه‌های مختلف پزشکی و با مسوولیت سازمان نظام پزشکی، عهده‌دار رسیدگی به پرونده پزشکی عباس کیارستمی شدند. جلسات متعدد برگزار و در این میان اخبار ضد و نقیضی هم منتشر می‌شد؛ به طوری که اظهارنظرهای متفاوت مسوولان در جریان رسیدگی به پرونده، واکنش خانواده کیارستمی و بعضا هم جامعه هنرمندان را به دنبال داشت.

در شرایطی که مسوولان سازمان نظام پزشکی جهت طریقهن شدن علت فوت، پرونده بالینی مرحوم کیارستمی ازفرانسه را خواســتار بودند و مکاتباتی هم در این زمینه داشتند، اما بهمن کیارستمی – فرزند مرحوم عباس کیارستمی همچنان معتقد بود پدرش برای عملی غیراورژانسی در ایـــران تحت جراحی قرار گرفـــــته و درمان‌های نامناسب دردسراتی دیگر را برای وی رقم زده و منجر به مرگ وی شده اســت. بر همین اساس هم تاکید داشت که کمیته مذکور بر روند درمان وی در ایـــران تمرکز کند.

حکمی که هنوز قطعی نیست

پس از کش و قوس‌های فراوان و البته در شرایطی که افکار عمومی همچنان معتقد بود کیارستمی قربانی خطای پزشکی شده، بالاخره در اواسط ســال گذشته هیات بدوی انتظامی نظام پزشکی حکم خود را اعلام کرد؛ حکم به محکومیت جراح به سه ماه محرومیت از مطب در محل ارتکاب تخلف! حکمی که مورد اعتراض خانواده وی قرار گرفـــــت و البته اذهان عمومی را هم راضی نکرد؛ هرچند که دکتر علیرضا زالی – رییس کل سازمان نظام پزشکی معتقد اســت که هنوز حکم نهایی این پرونده اعلام نشده اســت.

ماجرای فرانسه و ۲ سوال حیاتی

زالی در آخرین اظهارنظرش درباره علت فوت مرحوم کیارستمی تاکید کرد که همچنان ابهاماتی برای جمع کارشناسی ۴۰ نفره و همچنین سازمان نظام پزشکی وجود دارد. متاسفانه علی‌رغم دو بار نامه‌نگاری با نظام‌پزشکی فرانسه و بیمارستانی که مرحوم کیارستمی در آن بستری شده بود، اطلاعات بالینی بیمار به نظام پزشکی ایـــران داده نشده اســت.

وی می‌گوید: در نامه دوم تاکید کردیم که طبق قانون، سازمان نظام پزشکی در ایـــران مسوول رسیدگی به این پرونده اســت و برهمین اساس خواســتار پرونده بیمار در فرانسه شدیم اما متاسفانه، فرانسه از ارائه پرونده بیمار به ما اســتنکاف کرد و حتی یک تک برگ هم از اطلاعات بالینی بیمار نتوانستیم بگیریم که جای تعجب دارد و تنها خلاصه‌ای از پرونده بیمار به دست ما رسید.

به گفته رییس کل سازمان نظام پزشکی، این خلاصه پرونده در جمع ۴۰ نفره کارشناسان مورد بررسی قرار گرفـــــت اما براساس این خلاصه پرونده، چند موضوع حیاتی وجود دارد؛ ابتدا اینکه علت تامه فوت جناب جناب کیارستمی علی‌القاعده باید باید با کالبدشکافی در کشور فرانسه صورت می‌گرفـــــت، اینکه بیمار را بدون اتوپسی به ایـــران فرستادند جای تعجب دارد.

وی همچنین می‌گوید: براساس نتایج بررسی‌های جمع ۴۰ نفره کارشناسان از خلاصه پرونده موجود، علت اصلی مرگ مرحوم کیارستمی خونریزی حاد تحت پرده‌های مغزی (ساب دورال) که منجر به مرگ مغزی شده بود. این خونریزی نیز ناشی از اســتفاده از دارویی به نام هپارین با دوز ۲۴ هزار واحد در روز اســت. این درحالیست که در پرونده موجود ذکر شده که درمان بیمار با تشخیص آمبولی ریه در فرانسه شروع شده اســت. از طرفی هم مرحوم کیارستمی دو روز قبل از اعزام به فرانسه در بیمارستان آراد سی‌تی‌اسکن ریه شد و آمبولی ریه براساس این سی‌تی‌اسکن رد شده اســت.

برهمین اساس و به گفته زالی، سازمان نظام پزشکی ایـــران در نامه‌ای که به فرانسه نوشته، دو سوال حیاتی را مطرح کرده اســت؛ ابتدا اینکه چگونه آمبولی ریه را تشخیص داده‌اند و دلایل مستدل در این رابطه چه بوده اســت؟ همچنین از آنجا که پزشک ۶ صبح متوجه کمای عمیق بیمار می‌شود، درخواســت دیگر نظام پزشکی ایـــران آن بود که مشخص کنند از ساعت ۱۲ شب تا ۶ صبح که بیمار ناگهان دچار اغما شده، وضعیت نرسینگ و علائم بالینی را با جزییات اعلام کنند. درخواســت‌هایی که به گفته رییس کل سازمان نظام پزشکی متاسفانه هنوز پاسخی به آنها داده نشده اســت.

در مجموع بنا به اظهارات مسوولان سازمان نظام پزشکی، در مدارکی که از فرانسه برای ایـــران فرستاده شده، هیچ مدرکی مبنی بر آمبولی ریه بیمار وجود نداشته و پزشک ۶ صبح متوجه کمای عمیق بیمار می‌شود، حدود دو ساعت وی با ضریب هوشیاری ۴ به آی‌سی‌یو منتقل می‌شود و بعد از ۲ ساعت هم ضریب هوشیاری بیمار به ۳ که همان مرگ مغزی اســت می‌رسد.

سازمان نظام پزشکی ایـــران همچنان تاکید دارد که فرانسه مدارک مربوط به شرح دقیق علائم بالینی بیمار و علت آغاز دوز بالای هپارین را برایشان ارســال کنند.

نظر پزشکی قانونی چیست؟

از طرفی هم احمد شجاعی – رییس سازمان پزشکی قانونی نیز در اظهارات اخیر خود در این باره عنوان کرده که باتوجه به اینکه کالبدشکافی انجام نشده علت فوت را نمی توان دقیق اعلام کرد البته چند صفحه توضیحات پزشک معالج اســت که این توضیحات را نمی توان پرونده بالینی تلقی کرد.

در هر حال امروز درست یک ســال اســت که از ســالروز مرگ “کیارستمی” می‌گذرد و علیرغم حساسیت افکار عمومی، اما پرونده پزشکی وی و اعلام علت فوت همچنان در هاله‌ای از ابهام اســت؛ مبحثی که رییس کل سازمان نظام پزشکی در آخرین اظهارنظرش در توضیح علت طولانی شدن روند آن می‌گوید: از مجموع تومای که در این پرونده حضور داشتند، برای یک پزشک کیفرخواســت و همچنین رای صادر شد. در ادامه مسیر با اعتراض خانواده بیمار و همچنین پزشک معالج مواجه شدیم و به همین دلیل مجبور شدیم پرونده را به دادسرا بفرستیم وهمین امر موجب تاخیر در صدور رای شد.

قرار اســت ســالروز فوت کیارستمی، عصر امروز با حضور وزیر بهداشت و رییس کل سازمان نظام پزشکی و البته به دعوت بهمن کیارستمی با موضوع “پرونده پزشکی کیارستمی” برگزار شود تا بلکه ابهام یکســاله این پرونده طریقهن شود.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته یکســال ابهام در پرونده پزشکی «کیارستمی» اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما