325075 915 مانعی برای ورود شرکت‌های آمریکایی نیست

وزیر نفت ضمن تبریک امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به مردم، رهبری و ریاســت جمهوری از حمایت‌های دولت، اعضای کمیسیون انرژی مجلس و رئیس مجلس، شورای اقتصاد و هیئت تدوین قرارداد قدردانی کرد.
 
بیژن نامدار زنگنه در مراسم امضای قرارداد توسعه بخش فراساحل فاز ۱۱ پارس جنوبی بین شرکت نفت با توتال CNTCI چین و پتروپارس اظهار داشت: امروز روز خوب برای صنعت نفت ایـــران اســت و امیدواریم با امضای قرارداد مرحله جدیدی در توسعه صنعت نفت کشور رقم بخورد. سخنان زنگنه را به نقل از ایلنا در ادامه می‌خوانیم: 

 • امضای این قرارداد دستاورد برجام و انتخابات ریاســت جمهوری اســت  ۱۰ روز قبل از انتخابات از من سوال شد که چه زمانی قراردادها امضا می‌شوند من در پاسخ گفتم روز ۲۹ اردیبهشت (انتخابات ریاســت جمهوری ۱۲) مردم تصمیم می‌گیرند که سیاســت‌های نفتی ادامه پیدا کند یا خیر؟ و دیدیم که مردم در روز انتخابات قاطعانه گفتند که این سیاســت‌ها ادامه پیدا کند.
 • امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را به مردم، رهبری و ریاســت جمهوری تبریک می گویم و از حمایت‌های دولت، اعضای کمیسیون انرژی مجلس و رئیس مجلس، شورای اقتصاد و هیئت تدوین قرارداد قدردانی کرد.
 • ما راهی طولانی و فرساینده را طی کردیم و در نظر داریم که با نشاط و جوانمردانه کارمان را ادامه دهیم.
 • آنچه امروز به امضا می‌رسد به نوعی سرمایه‌گذاری خارجی حدود ۵ میلیارد دلاری اســت که در این مسیر نباید پیشتاز بودن توتال را فراموش کنیم.
 • ما دوستان خود را در روزهای سخت فراموش نمی‌کنیم و در ادامه توسعه صنعت نفت همچنان همکاری اســتراتژیک خود را با این شرکت ادامه می‌دهیم.
 • ما طی ۳٫۵ ســال گذشته با صبوری زیاد ساختار الگوی جدید قراردادی را که قابلیت پذیرش بین‌المللی داشته و منجر به انتقال تکنولوژی و سرمایه به کشور می‌شود به تصویب رساندیم و در این مورد اجماع ملی نیز کسب شده اســت. گرچه عده کمی نیز با آن مخالفند و این طبیعی اســت که همیشه اقلیت کوچکی مخالف وجود داشته باشد و این امر نشان دهنده این اســت که دولت برای مخالفان نیز حق قائل شده اســت.
 • قرارداد امروز نخستین قراردادی اســت که در قالب الگوی جدید قراردادی به امضا می‌رسد، همه مراحل لازم برای اجرایی شدن این قرارداد طی شده اســت.
 • در برنامه ۵ ســاله قریب ۲۰۰ میلیارد دلار در صنعت نفت ایـــران سرمایه‌گذاری می‌شود که ۱۳۰ میلیارد دلار از این رقم در بخش بالادست و ۷۰ میلیارد دلار نیز در بخش پایین دست و پتطریقهیمی اســت که از این مبلغ ۷۰ نسبت آن باید سرمایه‌گذاری خارجی باشد چرا که دورنمای صنعت نفت ایـــران رسیدن به تولید ۶ میلیون بشکه نفت و میعانات تا پایان برنامه ششم توسعه اســت.
 • اولویت اصلی ما توسعه میادین مشترک اســت، طبق اولویت‌های ما میادین غرب کارون لایه نفتی پارس جنوبی، میادین اسفندیار، سلمان، فروزان، آذر، منصوری و آب تیمور باید ابتدا توسعه پیدا کند.
 • مراحل قراردادی توسعه آزادگان در حال پیشرفـــــت اســت و امیدواریم که همکاران اروپایی و آسیایی حضور پیدا کرده و قرارداد را تسریع کنند تا به نتیجه نهایی برسیم.
 • ما همکاری اســتراتژیک خود را با توتال و شرکت‌های چینی و روسی ادامه می‌دهیم، همچنین مانعی برای حضور شرکت‌های آمریکایی نداریم بلکه دولت آمریکا خود ایجاد مانع می‌کند.
 • ما طی ۱۱۰ ســال حضور در بازار نفت همواره به امنیت عرضه معتقد بوده‌ایم.
 • ما در این قرارداد انتقال تکنولوژی در سطوح مختلف و ارتقای آن و اهمیت ساخت داخل را مدنظر قرار داده‌ایم و از پتروپارس و شرکت‌های دیگر IPCCAL و GC نیز انتظار داریم که از فرصت اســتفاده کنند.
 • از امروز روزشمار قرارداد توتال CNPCI چین و پتروپارس برای توسعه فراساحل فاز ۱۱ کلید خورده اســت، اکنون زمینه بزرگ و جذابی نیز برای سرمایه‌گذاری در پتطریقهیمی وجود دارد و امیدواریم برای شرکت‌های دیگر راه باز شود.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته مانعی برای ورود شرکت‌های آمریکایی نیست اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما