کار کردن روی یک اســتارتاپ مرتبط با تکنولوژی مانند شرکت کردن در یک مسابقه‌ی ورزشی مهیج اســت و کارآفرینان اهل ریسک‌های حساب‌شده در این زمینه موفق هستند.

کارآفرینی چالش‌های بسیار زیادی دارد و ریسک کردن در آن به‌اندازه‌ای بالا اســت که بعضی‌ها آن را با مسابقات اتومبیل‌رانی فرمول یک مقایسه می‌کنند. افرادی که وارد دنیای اســتارتاپ و کارآفرینی می‌شوند تشنه‌ی آدرنالین هستند؛ اما از همه حیاتی‌تر اینکه دوست دارند تحت شرایط سخت به رؤیاهایی برسند که برای خیلی‌ها دست‌نیافتنی هستند. زندگی‌ اســتارتاپی سریع و پر از تصمیم‌گیری‌های کوچکی اســت که یا به پیروزی می‌رسند یا منجر به شکست خوردن می‌شوند. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که شور و اشتیاق، کار سخت، پشتکار، کار تیمی و بهترین اســتفاده از منابع، مواردی هستند که باعث موفقیت یک اســتارتاپ می‌شوند.

اســتارتاپ نیز مانند مسابقات ورزشی اســت و هر کسی نمی‌تواند در آن‌ها شرکت کند. اگر قصد دارید کسبوکار خودتان را از طریق اســتارتاپ راه‌اندازی کنید، بهتر اســت که پیش از انجام این کار از خودتان یک سری سؤال‌ بپرسید. اگر این سؤال‌ها به‌جای اینکه شما را بترسانند هیجان‌زده کردند؛ آنگاه مطمئن باشید که دنیای اســتارتاپ محل خوبی برای شما خواهد بود.

3299377b 9db1 4857 8103 829c83057757 ۵ سؤالی که قبل از وارد شدن به دنیای اســتارتاپ باید از خودتان بپرسید

۱- آیا برای کار سخت آماده هستید؟

اگر سریال سیلیکون ‌ولی را مشاهده کرده باشید، متوجه می‌شوید که کاراکترهای این سریال بیشتر زمان خود را با صحبت کردن و کارهای بیهوده تلف می‌کنند و با توجه به این سریال، به نظر می‌رسد که راه‌اندازی یک اســتارتاپ نیازی به کار و تلاش سخت ندارد. شاید در دنیای سریال این سبک زندگی بتواند یک اســتارتاپ موفق را مدیریت کند؛ اما در دنیای واقعی این‌طور نیست. شما برای اینکه در دنیای اســتارتاپ دوام بیاورید باید هر روز از صبح تا شب برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید. شما حتی در اوقات فراغت خودتان نیز باید دائما اطلاعاتتان را به‌روز کنید تا از دیگران عقب نمانید. در هر مرحله‌ای که باشید، باید خودتان را برای انجام هر کاری آماده کنید. به عبارتی باید از منطقه‌ی راحتی خود بیرون بیایید و حتی گاهی ‌اوقات خودتان برای دیگران قهوه یا چای درست کنید و شرکت را تمیز کنید. کار کردن در یک اســتارتاپ یعنی باید به هر قیمتی موفق شوید. به همین دلیل باید این موضوع را با خانواده‌ی خود نیز در میان بگذارید و برایشان توضیح دهید که چرا نمی‌توانید وقت بیشتری به بودن در کنار آن‌ها اختصاص دهید.

۲- در مورد هدفتان چقدر شور و شوق دارید؟

منظور این نیست که چقدر دوست دارید پولدار شوید. منظور این اســت که چقدر برای وارد شدن به دنیای اســتارتاپ هیجان دارید و نسبت به کاری که می‌خواهید انجام دهید، چقدر شور و اشتیاق دارید. حیاتی نیست موضوع اســتارتاپ شما این اســت که بخواهید راه جدیدی برای حمل‌و‌نقل و متصل کردن دنیا به هم اختراع کنید یا اینکه یک محصول پزشکی را توسعه دهید یا اینکه قصد ارائه‌ی نرم‌افزار جدیدی دارید، حیاتی این اســت که باید به کارتان علاقه داشته باشید. شور و اشتیاق منبع تغذیه‌ی شما اســت و اگر نباشد، نمی‌توانید نوآوری داشته باشید و مسائل اجتناب‌ناپذیری را که برایتان پیش می‌آید، حل کنید.

4d40a50d 2397 44f8 86eb e055e50ec4c3 ۵ سؤالی که قبل از وارد شدن به دنیای اســتارتاپ باید از خودتان بپرسید

۳- آیا تیم خوبی دارید؟

در یک اســتارتاپ شما بیشتر زمان خود را با شرکای تجاری و همکارانتان سپری خواهید کرد؛ پس بهتر اســت که دردسری با آن‌ها نداشته باشید. زمانی که می‌خواهید با آن‌ها مصاحبه کنید، سعی کنید علاوه بر صحبت کردن در مورد مسائل حرفه‌ای، بیشتر با آن‌ها معاشرت کنید و در مورد خصوصیات اخلاقی‌شان تحقیق کنید. با آن‌ها به یک پیاده‌روی بروید یا یک فنجان قهوه با هم میل کنید. سعی کنید با آن‌ها و دیگر همکارانتان دور هم جمع شوید و ببینید دیگران در موردشان چه نظری دارند. ببینید آیا می‌توانند با آن‌ها همکاری کنند و به ارزش‌های آن‌ها احترام بگذارند یا خیر؟ یک محصول عالی ممکن اســت با شکست مواجه شود؛ اما یک تیم خوب همیشه راهی به سمت موفقیت پیدا می‌کند.

۴- آیا منابع ضروری را تهیه کرده‌اید؟

هر اســتارتاپی برای اینکه به موفقیت برسد باید بودجه‌ی کافی و منابع ضروری را در اختیار داشته باشد. به‌عنوان مثال اگر به دنبال یک بازاریاب برای تبلیغ محصولات خود هستید اما می‌بینید که همکارانتان با این ایده مخالف هستند و فکر می‌کنند محصول تولیدشده نیازی به تبلیغات ندارد و این کار هزینه‌ی اضافه برای شرکت دارد، بهتر اســت که شما هم پیگیر این موضوع نشوید. جو محیطی که در آن کار می‌کنید، توانمندی‌ها و مهارت‌هایتان همگی در موفقیت شما تأثیرگذار هستند.

96728063 7b0a 48a0 9562 c2a00554cf80 ۵ سؤالی که قبل از وارد شدن به دنیای اســتارتاپ باید از خودتان بپرسید

۵- آیا امکان موفق شدن وجود دارد؟

اگر فکر می‌کنید اســتارتاپتان می‌تواند با فیسبوک رقابت کند، بهتر اســت کمی بیشتر به این موضوع فکر کنید. یک اســتارتاپ زمانی به موفقیت می‌رسد که ایده‌ی آن جدید باشد یا رقبای ضعیفی در این مسیر داشته باشد. ایده‌های جدید به‌اندازه‌ای زیاد هستند که شما می‌توانید مسیر خودتان را به‌راحتی پیدا کنید؛ اما فراموش نکنید که گاهی اوقات حتی با ارائه‌ی ایده‌ی جدید هم نمی‌توان به موفقیت رسید. حدود ۷۰ نسبت از اســتارتاپ‌ها در مرحله‌ی تأمین بودجه و جذب سرمایه‌گذار با شکست مواجه می‌شوند و از ادامه‌ی مسیر بازمی‌مانند.

در راه‌اندازی یک اســتارتاپ تکیه کردن به شانس نمی‌تواند عامل موفقیت باشد؛ زیرا شانس یک اتفاق پیش‌بینی‌نشده اســت. اما انجام دادن ریسک‌های حساب‌شده همان چیزی اســت که زندگی را هیجان‌انگیز می‌کند و برای افرادی که به این سبک زندگی علاقه دارند، اســتارتاپ‌ بهترین فعالیتی اســت که می‌توانند انجام دهند.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ۵ سؤالی که قبل از وارد شدن به دنیای اســتارتاپ باید از خودتان بپرسید اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما