1297713 343 آیا آمریکا واقعا قصد جنگ با روسیه را دارد؟

خبرگزاری تسنیم: روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشته اســت: رسانه های گروهی غربی روز پنج شنبه خبر دادند که گروه ناو جنگی نیروی دریایی آمریکا در دریای مدیترانه به حالت آمادگی رزمی کامل درآمده اند. رزمناوها و ناوشکنهای آمریکایی به موشکهای کروز مجهز هستند. این مسئله می تواند گویای آمادگی نیروهای آمریکایی برای حمله به سوریه باشد.  

این در حالی اســت که نیروهای نظامی و هواپیماهای مستقر در پایگاههای نظامی آمریکا در کشورهای همجوار سوریه نیز به حالت آمادگی رزمی قرار گرفـــــته اند. این اقدامات می تواند به واشنگتن کمک کند تا هر زمان که لازم باشد بتواند به پایگاه نظامی-هوایی الشعیرات سوریه حمله کند. در آمریکا معتقدند که حمله شیمیایی ارتش سوریه دقیقا از این پایگاه صورت خواهد گرفـــــت. مقامات واشنگتن پیش از این نسبت به عواقب جدی حمله شیمیایی احتمالی ارتش سوریه به «مردم غیرنظامی» به دمشق هشدار داده اســت. در حقیقت آمریکا نارضایتی خود از فعالیت موثر نیروی هوایی سوریه را به “بشار اسد” اعلام کرده و مایل اســت که در آینده حملات هوایی به مواضع نیروهای مخالف سوری که از حمایت واشنگتن برخورداند، متوقف شود.  

هشدار مسکو در مورد دفاع از سوریه در برابر آمریکا

بعد از هشدار واشنگتن از اخبار و اطلاعات منتشره چنین تلقی می شود که آمریکا اینبار خود را برای حمله بسیار دقیق تری در مقایسه با حملات موشکی قبلی به پایگاه هوایی الشعیرات آماده کرده اســت. البته هنوز نمی توان گفت که «حمله جدید موشکی» آمریکا به سوریه چه عواقبی در پی خواهد داشت.

این اقدامات در حالی اســت که گروه کشتی‌های نظامی روسیه مستقر در شرق دریای مدیترانه نیز از برگزاری تمرینات آموزشی-رزمی پرتاب موشکها در اواخر ماه ژوئن و اوایل ماه جولای، خبر داده اســت. علاوه بر این وزارت دفاع روسیه به طرف آمریکایی در خصوص «غیرقابل قبول بودن» تکرار اتهام حمله شیمیایی از سوی ارتش سوریه هشدار داده و تاکید کرده اســت که آمادگی دارد تا از متحد خویش (دولت سوریه) دفاع کند.

مسکو اقدامات آمریکا را علیه خود تلقی می کند

وزارت امور خارجه روسیه بشدت نگران تهدید آمریکا به حمله دیگری به نیروهای دولتی سوریه به بهانه آمادگی ارتش سوریه برای حمله شیمیایی اســت . “سرگئی ریابکوف” معاون وزیر خارجه روسیه معتقد اســت که آمریکا در واقع به تحریک تروریستها برای ارتکاب چنین حمله ای پرداخته و این برخورد نه تنها احترامی برای واشنگتن به همراه نخواهد داشت، بلکه می تواند بعنوان اقدامی کاملا ضدروسی تلقی گردد.  

دیپلماتهای روسی بشدت نگران اوضاع کنونی بوده و اقدام تحریک آمیز از سوی آمریکا در سوریه را بعید نمی دانند. “ماریا زاخاروا” سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنج شنبه در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: «ما معتقدیم که چنین هشداری از سوی آمریکا می تواند موجب تحریک اســتفاده از سلاحهای شیمیایی در سوریه شود. اوضاع گویای تحریکات نظامی و اطلاعاتی نه تنها علیه دولت سوریه، بلکه علیه روسیه اســت.»   

در این رابطه “آلکسی پوشکوف” سناتور روس نیز به خطر اقدامات تحریک آمیز از جانب آمریکا اشاره کرده و گفته اســت: «هرچند بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه قصد ندارد بهانه لازم را برای حمله به آمریکا بدهد، ولی اقدامات تحریک آمیز در این رابطه را نباید از نظر دور داشت.»

این نماینده بلندپایه شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد اســت: «آمریکا تنها با هدف حمله به سوریه نیروهای نظامی-دریایی و هوایی خود در دریای مدیترانه را به حالت آماده باش نظامی کامل درآورده اســت.»

لازم به یادآوری اســت که در حال حاضر و بعد از حمله اخیر آمریکا به ارتش سوریه، یاداشت تفاهم مربوط به هشدار دوجانبه بین روسیه و آمریکا در رابطه با تامین امنیت هوایی و اجتناب از بروز حوادث در آسمان سوریه اجرا نشده و متوقف شده اســت. بدین ترتیب روند اوضاع در منطقه بشدت متشنج شده و امکان بروز حادثه ای که بتواند منجر به درگیری نظامی بین روسیه و آمریکا شود، بیش از پیش جدی شده اســت. 

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته آیا آمریکا واقعا قصد جنگ با روسیه را دارد؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما