در ســال‌های اخیر، نیسان لیف به عنوان پرفطریقه‌ترین خودروی برقی دنیا مطرح بوده اســت. با توجه به رونمائی از نسل جدید این مدل تا چند ماه دیگر، به بررسی احتمال موفقیت لیف در آینده‌ی نزدیک می‌پردازیم.

واضح اســت که بازار خودروی دنیا به سمت مدل‌های شاسی‌بلند و سواری‌های پرشتاب می‌رود. از سویی دیگر، قیمت جهانی سوخت، در ســال‌های اخیر کاهش داشته اســت. با این حساب، نمی‌توان به فطریقه خیره‌کننده‌ی خودروهای برقی، در آینده‌ی نزدیک امیدوار بود.

اگر در زمره‌ی علاقه مندان محیط زیست و خودروهایی با آخرین تکنولوژی های روز هستید، ممکن اســت، خرید مدل‌های الکتریکی برای شما جذابیت داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شانس بیاورید و یک شورولت بولت برقی در اختیار داشته باشید، به طور شگفت انگیزی از یک رانندگی مقرون به صرفه، بدون اضطراب و تا حدودی سرگرم کننده، لذت خواهید برد.

d2156318 2a98 4761 851b 9303c2b93f2e بررسی فنی نیسان لیف آینده، در مقایسه با رقبا

بدون شک، خودروهای پرفطریقه الکتریکی مثل نیسان لیف و شورولت بولت، در ســال آینده با رقیب قدرتمندی به نام تسلا مدل ۳ روبرو خواهند شد که قاعده‌ی بازی را تغییر خواهد داد. پس انتظار برای نسل جدید خودروهای برقی دیگر برندها، کمتر از گذشته اســت.

تا ژانویه ۲۰۱۷، نیسان ۲۵۰ هزار دستگاه از مدل لیف در سراسر جهان به فطریقه رساند که بهترین فطریقه یک خودروی الکتریکی در جهان بود، اما این موفقیت یک‌شبه به دست‌ نیامده و پیش‌تولید آن، حدود ۶ ســال زمان برده اســت. اولین نسل نیسان لیف، در ســال ۲۰۱۱ به بازار عرضه شد و حدود ۱۱۷ کیلومتر با هر بار شارژ کامل، حرکت می‌کرد که در زمان خود، عدد قابل قبولی بود؛ اما در مقایسه با محصولات مدرنی مثل تسلا مدل S با دامنه‌ی حرکتی بیش از ۴۲۵ کیلومتر، حرفی برای گفتن ندارد.

2f342778 3a1e 405c 968b c219a5cf6cb7 بررسی فنی نیسان لیف آینده، در مقایسه با رقبا

نیسان در ســال ۲۰۱۳، این فاصله را با بهینه‌سازی محصول خود تا رنج حرکتی ۱۳۵ کیلومتر، کاهش داد. هرچند که این عدد، در مقایسه با خودروهای تسلا، خارق‌العاده به نظر نمی‌سد؛ اما با قیمت بسیار خوب در ســال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴، عنوان پرفطریقه‌ترین محصول الکتریکی جهان را برای لیف، به ارمغان آورد.

b3481d80 cd85 4308 aa62 670146636978 بررسی فنی نیسان لیف آینده، در مقایسه با رقبا

درواقع، انتظارات از نسل آینده‌ی نیسان لیف، بسیار بالا اســت. تسلا با رونمایی مدل ۳ تا چند ماه دیگر، به پیش‌بینی فطریقه ۵۰۰ هزار دستگاه از محصولات خود در ســال ۲۰۱۸، نزدیک خواهد شد. درحالیکه شورولت بولت نیز، با آستانه‌ی قیمت ۳۷,۴۹۵ دلار، همراه با ویژگی‌های چشمگیر مهندسی، در بازار حضور دارد. با این اوصاف، نسل آینده‌ی نیسان لیف، تنها در صورتی موفق به تکرار فطریقه خوب ســال‌های اخیر خود خواهد بود که علاوه بر ظاهر جذاب، رنج حرکتی قابل قبولی با هر بار شارژ داشته باشد و یا اینکه از نظر قیمت نهائی، با اختلاف چشمگیری در مقایسه با رقبا، عرضه شود.

085283c7 5bc0 4498 87ff 1fa1ca23ec4a بررسی فنی نیسان لیف آینده، در مقایسه با رقبا

اما نباید نیسان را دست‌کم گرفـــــت. این خودروساز بزرگ، با عرضه‌ی محصولاتی نظیر ۲۴۰Z در ســال ۱۹۷۰، شاسی‌بلند Xterra در ســال ۲۰۰۰ و سوپر ماشین تاریخ‌ساز  GT-R در ســال ۲۰۰۷، توانایی‌های خود برای حضور قدرتمند در بازار جهانی ثابت کرده اســت.

نسل آینده‌ی نیسان لیف، پائیز امســال رونمایی خواهد شد و می‌توان امیدوار بود، که توانایی‌های بالایی داشته باشد. مدل فعلی این خودرو، امروزه با آستانه‌ی قیمت ۳۱ هزار دلار فروخته می‌شود و با پیشرانه‌ای به قدرت ۱۰۷ اسب بخار با گشتاور ۲۵۳ نیوتن‌متر، در زمانی حدود ۱۰.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته بررسی فنی نیسان لیف آینده، در مقایسه با رقبا اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما