این‌ روزها همه چیز فرسنگ‌ها با قدیم فاصله دارد، این روزها برخی چنان گرفـــــتار تجملات شده‌اند که برق آن در زندگی‌شان موج می‌زند و تمامی مراسم و آداب ‌و رسومشان را دربر گرفـــــته اســت. از مراسم ازدواج و خرج‌های آنچنانی، تا جشن‌های تولد و حتی زایمان.

شاید بتوان یکی از حیاتی‌ترین علل عدم گرایش دهک‌های بالای جامعه به باروری بیشتر را افزایش تجملات دانست. خانواده‌هایی که می‌خواهند فرزندانشان در بهترین امکانات بزرگ شوند، ترجیح می‌دهند فرزندان کمتری داشته باشند تا بتوانند آنها را از بهترین امکانات برخوردار کنند.

به نقل شهروند، این‌ روزها همه چیز فرسنگ‌ها با قدیم فاصله دارد، این روزها برخی چنان گرفـــــتار تجملات شده‌اند که برق آن در زندگی‌شان موج می‌زند و تمامی مراسم و آداب ‌و رسومشان را دربر گرفـــــته اســت. از مراسم ازدواج و خرج‌های آنچنانی، تا جشن‌های تولد و حتی زایمان. در قدیم این‌طور نبود. کودکان متولد می‌شدند تا سهمی در تولید خانوادگی داشته باشند و بزرگ می‌شدند تا عصای دست پدر و مادر شوند. تعداد زایمان‌های خانواده زیاد بود چراکه عوامل بیماری‌زا و مرگ‌ومیر باعث از بین رفـــــتن آنها می‌شد و در نتیجه تعداد بالای فرزند برای پدر و مادر در خانواده کارکرد بیمه‌ای داشت و اگر یکی از آنها از بین می‌رفـــــت بقیه بودند تا به پدر و مادر کمک کنند اما این روزها کارکردها تغییر کرده اســت. بچه‌ها نقش دیگری در خانواده داشته و کارکرد عاطفی برای پدر و مادر دارند.
 
نگرش به فرزندآوری تغییر کرده اســت. باوجود سیاســت‌های تشویقی فرزندآوری باز هم می‌بینیم که افزایش این روند تغییر محسوسی نکرده اســت و مطابق مطالعاتی که انجام شده دهک‌های بالاتر اقتصادی و اجتماعی که دردسر اقتصادی نیز ندارند، تمایل به داشتن فرزند در آنها کمتر و در طبقه متوسط و سنتی نرخ باروری بالاتر اســت، البته در دهک‌های پایین اقتصادی نیز نرخ باروری کاهش پیدا کرده که این موضوع نشان می‌دهد نگرش به باروری یک موضوع فرهنگی اســت و این امر به تغییر کارکرد فرزندان اشاره دارد.
 
شاید بتوان یکی از حیاتی‌ترین علل عدم گرایش دهک‌های بالای جامعه به باروری بیشتر را افزایش تجملات دانست. خانواده‌هایی که می‌خواهند فرزندانشان در بهترین امکانات بزرگ شوند، ترجیح می‌دهند فرزندان کمتری داشته باشند تا بتوانند آنها را از بهترین امکانات برخوردار کنند. در قدیم مادر، فرزند خود را  ٩ ماه به دل می‌کشید و یک عمر به دندان و همه بچه‌ها از هر طبقه و قشری یک جور بزرگ می‌شدند، اما امروز اوضاع تغییر کرده اســت. در برخی خانواده‌ها از زمانی که خبر بچه‌دار شدن می‌رسد تا هنگام ولادت نوزاد، هزینه‌های گزافی صرف می‌شود، هزینه‌هایی که اغلب غیرضروری اســت و بدون آنها نیز مادر و کودک ســالم هستند. این شماره «شهروند» به هزینه‌های غیرضروری در بارداری‌های شهر تهران که طرفداران زیادی در بین دهک‌های بالای جامعه دارد، پرداخته اســت.
 

138191 266 بچه‌دار شدن و چشم و هم‌چشمی‌های لوکس! 

 

آزمایش‌های ژنتیکی قبل از بارداری
این آزمایش‌ها قبل از دوران بارداری با‌ نسبت بسیار بالایی می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های ژنتیک کمک کند و در این راه تلاش‌های بسیار زیادی نیز انجام شده اســت و آزمایشگاه‌های زیادی نیز در این زمینه مشغول فعالیت هستند.

 

آزمایش‌های دوران بارداری عموما برای پیشگیری از تولد نوزادان مبتلا انجام و در این راســتا جنسیت جنین نیز مشخص می‌شود. تعیین جنسیت در بسیاری از بیماری‌ها که وابسته به جنسیت هستند از اهمیت بالایی برخوردار اســت، چراکه برخی بیماری‌ها فقط به یک جنس تعلق دارد، همچنین در دوره بارداری روند جنسیت به شکلی اســت که مادر باردار با توجه به جنسیت جنین  در دوره‌های خاص باید تحت هورمون‌تراپی قرار گیرد، اما متاسفانه در کشور ما این تعیین جنسیت به درخواســت والدین انجام می‌شود.

 

با توجه به این‌که برخی زوجین فقط تمایل به داشتن یک فرزند دارند، ترجیح می‌دهند که جنسیت فرزندشان چیزی باشد که خود دوست دارند، در نتیجه این آزمایش‌ها را قبل از بارداری انجام می‌دهند تا با شیوه دارودرمانی و پرداخت هزینه گزاف فقط جنینی برای آنها منتقل شود که جنسیتش را می‌پسندند.
 
همان‌طور که گفته شد، این آزمایش‌ها قبل از بارداری صورت می‌گیرد اما برخی والدین بعد از بارداری مراجعه می‌کنند تا جنسیت فرزند خود را در ابتدایی‌ترین دوره بارداری بدانند و با توجه به عقاید و اصولی که در کشور ما وجود دارد، در اغلب موارد در صورت عدم‌ رضایت از جنسیت جنین در دوره بارداری اقدام به سقط آن نمی‌کنند.

 

با توجه به این موضوع که انجام هورمون‌تراپی علاوه بر خطراتی برای سلامت زنان، هزینه گزافی برای آنان و جامعه دارد بسیاری از مراکز ژنتیک این کار را انجام نمی‌دهند اما متاسفانه برخی مراکز به صورت خواســته یا ناخواســته وارد این بازی می‌شوند. منظور از ناخواســته بودن همکاری برخی آزمایشگاه‌ها با این افراد اســت که زوجین با مراجعه به این آزمایشگاه‌ها علت انجام آزمایش تعیین جنسیت قبل از بارداری را ناباروری اعلام می‌کنند، هرچندکه آزمایشگاه‌ها با کنکاش بیشتر می‌توانند متوجه علت اصلی مراجعه زوجین شوند.
 
انجام آزمایش تعیین جنسیت قبل از بارداری برای زوجین نابارور و جلوگیری از تولد نوزاد ناســالم بسیار کاربردی و حایز اهمیت اســت اما رواج این آزمایش تنها به منظور تعیین جنسیت توسط والدین، علاوه بر هزینه گزاف برای جامعه، در درازمدت  نسبت جنسی جمعیت را به هم می‌زند که این امر به‌نوبه خود دردسرات جمعیتی بیشتری نیز به دنبال خواهد داشت. قسمتی از این آزمایش‌ها در آزمایشگاه و قسمت دیگر در بیمارستان صورت می‌گیرد. هزینه این اقدام در آزمایشگاه بین ۴ تا ١٢‌میلیون تومان و در مجموع با اقدامات تکمیلی در بیمارستان برای هر دوره حدود ٢٠‌میلیون تومان می‌شود که در یکی از آزمایشگاه‌های مورد بررسی سابقه انجام این طریقه تا ٣ نوبت نیز برای یک زن تکرار شده اســت.

 

138192 491 بچه‌دار شدن و چشم و هم‌چشمی‌های لوکس! 

 

سونوگرافی‌های سه‌بعدی و چهاربعدی
معمولا تصور افراد این اســت که سونوگرافی وقتی ضروری اســت که در طول بارداری دردسری پیش آید، اما برای این‌که بتوان بارداری بی‌خطر و ســالمی را سپری کرد، سونوگرافی‌هایی پیش و در طول دوران بارداری پیشنهاد می‌شود.

 

پیش از بارداری یک سونوگرافی از رحم و تخمدان‌ها باعث می‌شود تا فرد از وضع سیستم باروری مطلع شود. همچنین در معاینات دوره بارداری برای زنان باردار حداقل ٣ یا ۴بار انجام سونوگرافی دو بعدی تجویز می‌شود؛ سونوگرافی‌هایی که هزینه آن با بیمه ٨٠‌هزار تومان و بدون بیمه در بیمارستان‌های غیردولتی تهران بین ٩۵ تا ١٢٠‌هزار تومان متغیر اســت. اما موضوع به این‌جا ختم نمی‌شود.

 

در بارداری‌های پرهزینه مادر به سونوگرافی دو ُبعدی راضی نمی‌شود و سونوگرافی‌های سه ‌بعدی و چهار بعدی انجام می‌دهد؛ سونوگرافی‌هایی که در اکثر مواقع غیرضروری اســت و با اصرار زوجین صورت می‌گیرد. انجام هر مرتبه از این سونوگرافی‌ها برای مادر هزینه‌ای بین ۴٠٠ تا ۵٠٠‌هزار تومان دارد و سازمان‌های بیمه هم اغلب هزینه آن را پرداخت نمی‌کنند.
 
دکتر معصومه ‌راد، متخصص زنان و زایمان در گفت‌وگو با «شهروند» می‌گوید: «انجام سونوگرافی دو بعدی و دو نوبت غربالگری برای زنان باردار ضروری اســت که بسته به سفارش پزشک این تعداد می‌تواند افزایش یابد اما انجام سونوگرافی‌های سه‌ بعدی و چهار بعدی ازجمله ضروریات دوره بارداری نیست و در مواقع خاص به مادران باردار پیشنهاد می‌شود، اما در بیشتر مواقع این نوع سونوگرافی‌ها با اصرار مادران و گاه تنها بدون هدف برای آگاهی از سلامت نوزاد و تنها برای تکمیل آلبوم کودکشان از دوره جنینی صورت می‌گیرد که دیدن این موارد تاسف‌آور اســت.»
 
هزینه پزشک متخصص
در‌ ســال ٩۵ هزینه ویزیت پزشک متخصص زنان و زایمان  ٣۴‌هزار و ۵٠٠ تومان اســت که این مقدار در برخی مراکز بیشتر اســت. اگر پزشک فوق ‌تخصص اســت، ۴٣هزار تومان بدون بیمه می‌شود که این میزان نیز گاهی ‌اوقات بیشتر اســت و به سقف ۵٠‌هزار تومان در هر ویزیت نیز می‌رسد. به‌عبارتی در حالت عادی یک مادر ســالم باید در کل دوره بارداری حداقل ١۵مرتبه به پزشک متخصص مراجعه کند که هزینه‌ای بین ٣٠٠‌هزار تومان با بیمه تا یک‌میلیون بدون بیمه پرداخت کند. این هزینه جزو هزینه‌های ضروری بارداری اســت که گاهی به دلیل وسواس والدین بر تعداد مراجعه به پزشک افزوده می‌شود و نیز به علت افزایش ویزیت برخی توما، هزینه‌های ویزیت در دوره بارداری نزدیک به دو‌میلیون تومان می‌شود.
 
آتلیه عکاسی مخصوص بارداری
سمیرا به همراه همسر و پدر و مادر خود و همسرش آمده اســت. ماه هشتم بارداری اســت و برای گرفـــــتن تصــویر‌های بارداری مراجعه کرده اســت. از آرایشگاه با یک چمدان بزرگ پر از لباس آمده و می‌گوید: «چون نسبت به زنان دیگر باردار بچه‌ام کوچکتر اســت برای همین برای تصــویر دیر اقدام کرده‌ام. این نخستین جلسه عکاسی‌مان اســت. جلسه دوم در منزلمان و در اتاق کودک و جلسه سوم روز زایمان اســت. ثبت این لحظات نه‌تنها برای من بلکه برای دخترم خیلی جذاب اســت. حتما وقتی بزرگ شود و این تصــویر‌ها را ببیند خیلی خوشحال می‌شود. به نظرم که این تولد چیزی کمتر از یک مراسم ازدواج هزینه ندارد.»
 
مصاحبه با ١٠ آتلیه تخصصی کودک و بارداری در شهر تهران نشان می‌دهد، بهترین زمان برای گرفـــــتن تصــویر در دوره بارداری بین ماه ششم تا هشتم اســت و  هزینه تخصصی عکاسی در دوران بارداری بسته به تعداد تصــویر‌ها و نوع آلبوم بین ٢۵٠‌هزار تومان تا یک‌میلیون تومان متغیر اســت. هرچند که این رقم اگر آلبوم نداشته باشد به زیر ١٠٠‌هزار تومان می‌رسد و اگر با فیلمبرداری جشن قبل از زایمان باشد نزدیک به ٣‌میلیون تومان هزینه دارد.
 
مراکز تخصصی ماساژ
در مراکز ماساژ که این روزها طرفداران زیادی در بین مردم پیدا کرده اســت  نیز خدماتی ویژه زنان باردار ارایه می‌شود. خدماتی که به‌گفته متخصصانشان  سلامت روحی مادر در طول دوره بارداری و بعد از آن را تضمین می‌کند و مادر و کودک احساس آرامش می‌کنند. این خدمات از سوی متخصصان ۵ مرکز که در گفت‌وگو با «شهروند» شرکت کردند، حداقل ٨مرتبه در طول دوره بارداری تجویز می‌شود. هزینه هر جلسه ماساژ تخصصی ویژه زنان باردار در این مراکز بین ٨٠ تا ٢٠٠‌هزار تومان بسته به منطقه‌ای که مرکز در آن قرار گرفـــــته و طول مدت ماساژ متفاوت اســت.
 
باشگاه‌ها و زنان باردار
ورزش‌های ریلکسیشن و یوگا در ساعاتی مشخص مخصوص زنان باردار در برخی باشگاه‌ها توسط مربیان مجرب ارایه می‌شود و هزینه این ورزش‌ها نسبت به دیگر ورزش‌ها بنابر حساس‌بودن ورزش مقدار قابل ‌توجهی بیشتر اســت. هزینه هر جلسه کلاس ورزش مخصوص بانوان باردار بین ٣٠ تا ١٣٠‌هزار تومان متغیر اســت که در برخی از آنها این ورزش به همراه ماساژ مخصوص انجام می‌شود. اگر این ورزش‌ها به صورت دوره‌ای ثبت‌نام شود از هزینه آنها کاســته می‌شود؛ هرچند که بیشتر باشگاه‌ها کلاس‌های مخصوص دوره بعد از بارداری را نیز برپا می‌کنند که هزینه آنها نیز تقریبا مشابه اســت.
 
سیسمونی‌های لاکچری
این‌ روزها هر کودکی اتاق و وسایل مخصوص خود را دارد و مثل قدیم نیست که بچه‌ای که بزرگ شد لباس‌هایش به خواهر و برادر کوچک‌تر برسد. هزینه سیسمونی در همه طبقات اجتماعی جزو هزینه‌هایی اســت که خانواده‌ها باید بپردازند، اما این هزینه‌ها بسته به طبقات اجتماعی متفاوت اســت. هزینه سیسمونی جزو گران‌ترین هزینه‌های تولد فرزند اســت که میزان آن به ‌گفته مغازه‌های سیسمونی‌فطریقهی در چند نقطه از شهر تهران از ٢‌میلیون تومان تا ٣٠‌میلیون تومان در صورت خرید اجناس گران و گاهی غیرضروری، متغیر اســت.
 
حسین، یکی از مغازه‌داران سیسمونی‌فطریقه در خیابان بهار اســت. او می‌گوید: «با حدود ٢ تا ٣‌میلیون تومان هزینه می‌توان یک سیسمونی در سطح خوب که حداقل ضروریات را دارد تهیه کرد اما اکثر افراد در طبقات بالای جامعه به این میزان هزینه راضی نمی‌شوند و سیسمونی‌های گران‌تری تهیه می‌کنند.»
 

138190 936 بچه‌دار شدن و چشم و هم‌چشمی‌های لوکس! 

 

مریم در مغازه لباس نوزاد به دنبال پیداکردن لباس دخترانه اســت. ماه ششم بارداری‌اش اســت و می‌گوید: «برای سیسمونی نزدیک به ١۴میلیون هزینه کردم. وسایل اتاق کودک را خارجی گرفـــــتم تا دوام بیشتری داشته باشد اما همه لباس‌هایش ایـــرانی اســت. اگر می‌خواســتم لباس‌هایش را هم خارجی بگیرم باید خیلی بیشتر هزینه می‌کردم. این‌ روزها همه‌چیز چشم‌وهم‌چشمی شده اســت. به نظر خودم من حداقل هزینه را کردم تا وسایلی مناسب بخرم. خیلی از افراد بیشتر از این هزینه می‌کنند.»
 
جشن‌های اشرافی سیسمونی
مراسم سیسمونی، مراسم زنانه‌ای اســت مانند جشن جهیزیه زنان که فامیل جمع می‌شوند تا سیسمونی کودک را ببینند؛ مراسمی که به افزایش تجملات دامن می‌زند. این جشن یکی از دلایل هزینه بالا برای سیسمونی اســت که زوجین می‌خواهند بهترین سیسمونی را به اقوام و فامیل نشان دهند.

 

این مراسم که در قدیم در یک عصر یا صبح انجام می‌شد و زنان فامیل در کنار مادر باردار جمع می‌شدند و هدایای خود را که اغلب لباسی برای کودک بود به او می‌دادند؛ این روزها به جشنی به صرف ناهار یا شام تبدیل شده که مخارج سنگینی برای زوجین به دنبال دارد. هزینه یک جشن سیسمونی بین ١٠٠‌هزار تومان تا ۵‌میلیون تومان متغیر اســت. در برخی موارد خانواده‌ها ترجیح می‌دهند این جشن‌ها را در رستوران‌های گران‌قیمت شهر برگزار کنند که موجب چندبرابرشدن هزینه این جشن می‌شود.
 
بیمارستان‌های خصوصی
هزینه بیمارستان‌ها یکی دیگر از مخارج کلانی اســت که برای تولد نوزاد باید در نظر گرفـــــته شود. در بیمارستان‌های دولتی هزینه زایمان طبیعی مجانی اســت، اما هزینه زایمان در بیمارستان‌های غیردولتی در شهر تهران برای جراحی سزارین بین ۵‌میلیون و ۵٠٠ تا ۶‌میلیون تومان متغیر اســت، همچنین برای زایمان طبیعی این مقدار بین ۴ تا ۵‌میلیون در نظر گرفـــــته می‌شود و اغلب این بیمارستان‌ها با بیمه قرارداد ندارند و در صورت قرارداد نزدیک به ٢‌میلیون از هزینه‌ها کم می‌شود.

 

هرچند این هزینه‌ها جدا از نوع اتاق و مدت اقامت بیمار در بیمارستان اســت که گاهی هزینه‌ها را به ٧‌میلیون تومان نیز می‌رساند. تعرفه یک شب اقامت در بیمارستان درجه یک دولتی در اتاق‌های عمومی ١،٣٣٢،٠٠٠ ریال، در بیمارستان عمومی غیردولتی ١،٩٣٠،٠٠٠ ریال و در بیمارستان خصوصی ٣،۶٠٠،٠٠٠ ریال و اگر اتاق ویژه باشد بسته به اندازه اتاق از یک‌میلیون تا یک‌میلیون و ۵٠٠‌هزار تومان متغیر اســت.
 
چشم‌وهم‌چشمی‌های لوکس
دکتر ژاله سعیدی، اســتاد دانشگاه در گفت‌وگو با «شهروند»، علت گرایش مردم به پرداخت هزینه‌های غیرضروری را علاقه مردم به زندگی لوکس می‌داند. او معتقد اســت: «چشم‌وهم‌چشمی در صورتی که باعث پیشرفـــــت شود می‌تواند برای جامعه مفید باشد اما هزینه‌های هنگفت و غیرضروری نه‌تنها پیشرفـــــتی در پی ندارد بلکه گاهی به علت وسواس بیش از حد افراد موجب می‌شود که جامعه به سمت مادی‌شدن پیش برود.
 

138189 122 بچه‌دار شدن و چشم و هم‌چشمی‌های لوکس! 

 

درباره موضوع هزینه‌های اضافی بارداری نیز وضع به همین‌گونه اســت. افراد با مقایسه، چشم‌وهم‌چشمی و وسواس بیش از حد گاهی موجب صدمه‌زدن به خود می‌شوند؛ برای مثال انجام چندین سونوگرافی غیرضروری سه‌ بعدی و چهار بعدی اثرات سوئی بر رشد و سلامت جنین می‌گذارد. در نتیجه زوجین نباید تصور کنند که هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنند نوزادی ســالم‌تر خواهند داشت بلکه باید همه هزینه‌ها در حد متعارف و در حدی که ضروری اســت، انجام شود.»

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته بچه‌دار شدن و چشم و هم‌چشمی‌های لوکس! اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما