مایع لنفاوی حاوی تقریبا ۹۵ نسبت آب اســت، از این رو، تامین آب مورد نیاز بدن برای سلامت و پاکی داخلی ضروری اســت، چرا که آب فراوان می تواند از گرفـــــتگی لنف پیشگیری کند.

همه ما می دانیم که بدن انسان دارای یک سیستم لنفاوی اســت، اما آیا به واقع می دانید این مجموعه چه کاری انجام می دهد و تا چه اندازه برای سلامت کلی انسان حیاتی اســت؟

به نقل گروه سلامت توما به نقل از “ایزی هلث آپشنز”، سیستم لنفاوی مایع لنفاوی را از بافت های بدن به سیستم گردش خون حمل می کند. مایع لنفاوی گلبول های سفید خون را در سراسر بدن انسان حمل می کند و این سلول ها به مبارزه با عفونت کمک می کنند. لنف اسیدهای چرب و چربی ها را از دستگاه گوارش، و مواد سمی را از خون جذب و به سمت سیستم گردش خون انتقال می دهد. لنف گلبول های سفید خون را از غدد لنفاوی به اســتخوان ها انتقال می دهد.

این فرایند به پاکسازی بدن از محصولات زائد ناخواســته، تقویت سیستم ایمنی به منظور کمک به مقابله با بیماری و بهبود سطوح انرژی و سلامت کلی کمک می کند.

اما دردسر این اســت که لنف بر خلاف خون دارای یک سیستم گردش داخلی نیست تا در بدن به حرکت درآید. برای حرکت لنف ما به انقباض و آرامش عضله و خم و راســت شدن مفصل نیاز داریم. به بیان دیگر، اگر کم تحرک هستید و احساس خوبی ندارید، احتمال این که نیازمند سم‌زدایی سیستم لنفاوی خود باشید، وجود دارد.

برای کمک به سیستم لنفاوی خود می توانید چند ترفند را مد نظر قرار دهید تا از شکل گیری احساس بد و ابتلا به بیماری فاصله بگیرید، که در ادامه به آنها اشاره می شود.

تامین آب بدن

711259 676 ترفندهای لنفاوی برای تقویت سلامت و انرژی

آب یکی از اجزا اساسی حفظ سلامت محسوب می شود و همان گونه که می دانید بخش قابل توجهی از بدن انسان از این مایع تشکیل شده اســت. مایع لنفاوی حاوی تقریبا ۹۵ نسبت آب اســت، از این رو، تامین آب مورد نیاز بدن برای سلامت و پاکی داخلی ضروری اســت، چرا که آب فراوان می تواند از گرفـــــتگی لنف پیشگیری کند. یکی از نشانه های دریافت آب به میزان کافی شفاف یا زرد کم رنگ بودن ادرار اســت. اگر آب خالی برای شما جذابیتی ندارد می توانید به آن چند برش لیمو، چند برش خیار، مقداری نعناع یا آب لیمو تازه اضافه کنید. مصرف ادرارآورهایی مانند قهوه و چای را کاهش دهید و از الکل، نوشابه های گازدار و نوشیدنی های حاوی شیرین کننده های مصنوعی پرهیز کنید.

پریدن

711260 877 ترفندهای لنفاوی برای تقویت سلامت و انرژی

پریدن طریقهی خوب برای کمک به تخلیه لنف به واسطه عمل پمپاژ ناشی از پریدن به هوا و بازگشت به زمین اســت. با افزایش گردش خون، لنف نیز به گردش در می آید. انجام تمرینات پلایومتریک مانند پرش های اسکات می تواند طریقهی سرگرم کننده باشد. یک طریقه فوق العاده دیگر پرش روی ترامپولین یا مینی ترامپولین اســت. انجام پرش به مدت ۲۰ دقیقه می تواند اثری فوق العاده برای پاکسازی لنفاوی و کشش عضله داشته باشد.

بالا بردن پاها

711261 840 ترفندهای لنفاوی برای تقویت سلامت و انرژی

به خاطر داشته باشید که سیستم لنفاوی مایع لنف را به سمت قلب حرکت می دهد و از این رو، بالا آوردن پاها می تواند به این فرآیند کمک کند. اگر از تناسب اندامی خوب برخوردار هستید و دچار سردرد نمی شوید، ایستادن روی دست ها یا سر طریقهی خوب برای بالا آوردن پاها محسوب می شود. طریقه کم دردسرتر دیگر خوابیدن روی زمین و بالا آوردن پاها در امتداد یک دیوار اســت. شما می توانید این موقعیت را به مدت ۱۰ دقیقه یا بیشتر بدون بروز دردسری خاص حفظ کنید.

اعمال فشار دستی

اعمال فشار پایدار و دستی در امتداد بدن در جهت قلب طریقهی خوب برای تخلیه لنفاوی اســت. این یک نوع ماساژ اســت، اما انجام آن روی پاها و دست ها مایع لنف را در مسیر سیستم قلبی عروقی به حرکت در می آورد. حرکات ریتمیک و دایره ای بهترین نتیجه را به همراه خواهند داشت. طریقه دیگر، اعمال فشار دستی با اســتفاده از یک برس خشک، بار دیگر در جهت قلب اســت.

مصرف مواد غذایی خام ارگانیک

711262 418 ترفندهای لنفاوی برای تقویت سلامت و انرژی

رژیم غذایی از جمله عوامل کلیدی در سلامت انسان محسوب می شود و مصرف مواد غذایی ارگانیک که تا حد ممکن نزدیک به حالت خام خود هستند، بهترین گزینه اســت. اســتفاده از مواد غذایی ارگانیک از ورود سموم بیشتر به بدن انسان نسبت به میوه ها و سبزیجات معمولی که می توانند سرشار از آفت کش ها و علف کش ها باشند، جلوگیری می کند. همچنین، شما قصد دارید بیشترین میزان آنزیم ها را از آن مواد غذایی دریافت کنید و با مصرف میوه ها و سبزیجات در حالت خام یا نیم پز این امکان فراهم می شود. آنزیم ها به تجزیه مسمویت در لنف و خون کمک می کنند و خروج مواد مضر از بدن را بهبود می بخشند. همچنین، آنها شرایطی قلیایی را در بدن ایجاد کرده و حاوی آب هستند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته ترفندهای لنفاوی برای تقویت سلامت و انرژی اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما